آموزش

روش های درست شستشو لباس

نحوه صحیح شستشوی لباس

در این مقاله میخواهیم به روش های درست شستشو لباس با هم بپردازیم.

اولین گام برای شستشوی لباس ،مطالعه اطلاعات مربوط به شستشوی لباس است که معمولا بر روی پارچه کوچکی که در درون لباس تعبیه شده است.

در این بخش از مقاله لاوسته اطلاعات خوبی در مورد درجه حرارت آب ،مدت زمان مورد نیاز برای شستشو و اطلاعات دیگری را بدست میاورید.

بعضی از افراد عادت دارند که تمامی اقلام پارچه ای خود از قبیل پرده ها ،ملافه ها ، لباس ها ر باهم بشویند این یک حرکت غلط است لباس ها بایستی به صورت جداکانه شسته شوند.

-لباس هایی که که در هنگام شستشو و پس از آن تولید کرک و پرز می کنندباید از سایر لباس ها جدا و به صورت جداگانه شسته شوند

-لباس ها را براساس میزان کثیف بودنشان طبقه بندی کرده و سپس لباس های کمتر کثیف تر را باهم و لباس هایی که بیشتر کثیف هستند را باهم بشویید

-در زمان وارد کردن لباس ها به داخل ماشین لباسشویی دقت کنید که لباسهای رنگ روشن در یک نوبت و لیاس های رنگ تیره را در یک نوبت بشویید.این را بدانید لباس های رنگ روشن و رنگ تیره همیشه رنگ روشن یا تیره خود را حفظ نمیکنند.سعی کنید برای شستن این لباس ها از محلول های خاص استفاده کنید.

-اگر جنس  پارچه لباس مورد نظر ابریشم است سعی کنید تا از شستشوی دستی و نرم کننده با آب سرد استفاده کنید.در صورتی که قصد داشتید  از ماشین لباسشویی استفاده کنید از دور آرام و کوتاه مدت استفاده کنید.

-از وارد کردن حجم زیادی از لباس به درون ماشین خودداری کنید. این حرکت باعث میشود تا زمان شستشو افزایش پیدا کرده و فشار بیشتری به ماشین لباسشویی وارد شود.

-سعی کنید تا کمترین زمان ممکن پس از خارج کردن لباس ها از ماشین لباسشویی لباس ها را تکان داده و در برابر آفتاب پهن کنید. این حرکت از چروک شدن لباس ها جلوگیری کرده و باعث می شود که بتوانید لباس ها را بعد از خشک شدن راحت تر اتو کنید.

نحوه صحیح شستشوی لباس

نکاتی که باید در روش های درست شستشو لباس های سفید در نظر بگیرید

لباس های به رنگ روشنهمیشه یک نوع نگرانی را برای صاحب آن به دنبال دارد زیرا در تمام این مدت فرد نگران کثیف شدن لباس های خود است.توجه به نکات زیر کمک میکند تا آنها را همیشه تمیز نگه دارید.

کنترل تمیزی

لباس های سفید را به محض در آوردن از تن بازرسی کنید. زیر بغل ها ،گردن ، و محل های انشعاب لباس را از نظر عاری بودن از هرگونه لکه کنترل کنید.اگر میتوانید مواردی که با ماشین لباسشویی قابل شستشو است را قبل از اینکه کثیفی کاملا جذب لباس شود یا ماسیده بشود تمیز کنید.

لکه های چربی

لکه های چربی به کار بیشتری نیاز دارند اطمینان حاصل کنید خشکشویی برای سفیدکردن پارچه های روشن راه حل های معینی از قبیل ماشین مخصوص یا حلال خاصی به کار می برد. این کار از زرد شدن لباس های سفید که یک مشکل عمومی در خشکشویی است جلوگیری میکند.

نحوه صحیح شستشوی لباس

قبل از هرکاری لباس ها را در آب با گرمای مناسب شستشو دهید سپس به آن سفیدکننده عا را اضافه کنید اگر لکه ها هنوز باقیمانده اند آنها را در آب گرم همراه با سفیدکننده به مدت ۳۰دقیقه نگه دارید سپس آنها را بشویید یا از آب لیمو (برای لکه های غذا) استفاده کنید سپس بگذارید ال در آفتاب خشک شوند آنگاه مجددا آها را بشویید

بررسی اتو

مطمئن شوید که کف اتو کاملا تمیز و بدون لکه است . اگر اتو تمیزکننده خودکار دارد مرتبا از ان استفاده کنید تا از چکیدن آب کثیف جلوگیری شود اتوی گرم را روی موم کاغذی حرکت دهید تا آهار آن پاک شود.

در مورد عادات قدیمی تجدیدنظر کنید

اگر اولین فکر شما رسیدن به سفیدکننده اکرین است باید در آن تجدید نظر کنید.هرچند این سفیدکننده لباس های کتانی محکم سفید را در آب گرم تمیز می کند ولی بسیاری از کارشناسان استفاده از آن را برای لباس هایی با جنس نایلون ،پلی استرها، و سینتیک ها پیشنهاد نمیکنند.

>راهی فوق العاده برای شستشوی لباس های سفید

داشتن کمدی پر از لباس های سفید نتیجه شستشو صحیح و آگاهی از تکنیک های شستشو است لباس های سفید را با هم شسته،بهتر است از صابون استفاده نمایید . روش های مختلفی برای سفید شدن البسه وجود دارد حتی با استفاده از موادی که در خانه موجود دارد.آب لیمو سفیدکننده طبیعی است که میتوانید برای تمیز کردن لکه دستمال ها ،پارچه ها ،لباس ها و حتی کف جوراب ها از آن استفاده کنید.

برای این منظور ظرفی بی استفاده را پر از آب کنید و چند برش از لیمو ترش های تازه راداخل آن بیندازید ،بگذارید آب روی گاز به جوش بیاید سپس آن را خاموش کنید تا جوراب یا لباس سفید یکی دو ساعت خیس بخورد.

آب را عوض کرده این بار ۴/۱ پیمانه مایع ظرفشویی به آب گرم اضافه کنید لباس یاپاچه سفید رانیم ساعتداخل آن خیس کنید و سپس طبق معمول بشویید . آنها را در آفتاب پهن کنید تا نیازی به سفید کننده نداشته باشید.

نکته

-همیشه قبل از شستشو لباس با ماشین لباسشوییابتدا لکه آن را برطرف کنید.

-در صورتی که میخواهید از سفیدکننده استفاده کنید نوع ملایم آن مخصوص تمام پارچه ها باشد تهیه کنید

-استفاده بیش از حد از سفیدکننده های آماده باعث زرد یا خاکستری شدن لباس های سفید و آسیب به بافت پارچه می شود.

 

از بین بردن لکه های سفید لباس های مشکی

گاهی پیش می آید که بعد از شستن لباس های مشکی با لکه های سفید روی لباس مواجهه میشود این لکه ها با هر بار شستن بیشتر و بیشتر می شود .این لکه های سفید باعث می شود که لباس شما کهنه به نظر برسد برای از بین بردن این لکه ها  به روش زیر اقدام نمایید:

لباس های تیره خود را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و طبق روال عادی شستشو آنها را با آب سرد بشویید.(شستشو با اب سرد برای پارچه های پنبه ای موثر است برای سایر نوع پارچه اثر مشابه ندارد)یک قهوه فوری خیلی پررنگ دم کنید . هر چه قهوه پررنگتر باشد نتیجه بهتری روی لباس دارد و آنرا بیشتر به رنگ اولیه اش برمی گرداندشما به ۲ فنجان پر قهوه نیاز دارید.

 

۲فنجان قهوه را به لباس های در حال شستشو اضافه کنید در ماشین لباسشویی هم ببندید و اجازه دهید روال شستشو کامل شود ،نگران قهوه باقیمانده روزی جداره های ماشین لباسشویی نباشید به راحتی با آب از بین می رود. لباسها را آویزان کنید تا خشک شوند. خشک کردن با لباسشویی باعث میشود که رنگ قهوه از بین برود پس در فضای آزاد آنها را خشک کنید تا اثر قهوه را روی آنها ببینید.

چگونه رنگ مربا را پاک کنیم

دیگر نگران طریقه از بین بردن لکه های لباس و لوازم خود نباشید کافیست این مطلب را تا انتها بخوانید

-یک چهارم فنجان جوش شیرین ،یک قاشق غذاخوری براکس و نصف فنجان آب سرد را مخلوط کنید. مخلوط را به لکه بمالید و به مدت ۲۰دقیقه بگذارید بماند سپس با آب سرد بشویید.

-لکه های سرسخت را ممکن است یک یا دو ساعت در قسمت های مساوی آب اکسیژنه و آب سرد خیس کنید. بعضی اوقات اگر لکه را در طول شب در مقادیر مساوی گلیسیرین و آب سرد به مدت۲تا ۳ساعت خیس کنید و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

-اگر لکه تازه باشد روی آن آبلیمو مالید و در آفتاب گذاشت تا خشک شود

چگونه لباس های سفید رنگ گرفته در ماشین لباسشویی را دوباره سفید کنیم؟

اینکه بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی با صحنه لباس های رنگ گرفته شوید میتواند بسیار ترسناک باشد. اما نگران نباشید هنو راه هایی برای نجات لباس های رنگ رفته وجود دارد . مهمترین این است که پیش از خشک شدن لباس ها دست به کار شوید و گام های این مقاله را دنبال کنید.

  • پیش از خشک شدن لباس ها دست به کار شوید

رنگی که به خورد بافت پارچه رفته است پس از خشک شدن تقریبا به طور کامل تثبیت می شود و از بین بردنش آسان نخواهد بود.

  • لباس ها را از هم جدا کنید

لباس های رنگی را از لباس های سفید با رنگ روشن جدا کنید .انجام اینکار از رنگ گرفتن بیشتر لباس های سفید (یا رنگ روشن)از لباس های رنگی جلوگیری میکند.

  • برچسب لباس ها را برای نحوه صحیح شستشو بخوانید

برای جلوگیری از آسیب های بیشتر احتمالی برچسب لباس هارا برای آگاهی از دمای مناسب شستشو و امکان استفاده از مایع سفیدکننده مطالعه کنید.

  • مایع سفیدکننده برای لباس هایی با پارچه های پشمی و ابریشمی و همچنین لباس های چرم و لاستیکی به هیچ وجه نباید استفاده شود

۴-  لباسهای رنگ گرفته را درمحلول آب و مایع سفید کننده یا سرکه غوطه ور کنید.

در صورتی که بر حسب لباس استفاده از سفید کننده را منع کرده است یا اگر سفید کننده به سرعت در دسترس نیست لباسها را در یک تشت با مقداری محلول سرکه سفید و آب بخیسانید.در صورت امکان به جای سرکه از مایع سفید کننده (وایتکس)استفاده کنید.

. نسبت سرکه به آب: ۲۳۵ میلی لیتر(یک فنجان)سرکه به ازای ۴ لیتر آب سرد

. نسبت مایع سفید کننده به آب :۶۰ میلی لیتر (یک چهارم فنجان) سرکه به ازای ۴ لیتر آب سرد.

لباسها می بایست برای ۳۰ دقیقه در محلول خیس بخورند.

۵- لباسها را آبکشی و در ماشین لباس شویی بشویید.

پس ار ۳۰ دقیقه خیس خوردن در محلول ذکر شده لباسها را با آب سرد آبکش کنید .سپس لباس ها در ماشین لباس شویی با مواد شوینده و اب سرد بشویید.

۶-در صورتی که لباس رنگ گرفته سفید شده است گام چهارم را تکرار کنید.

۷-لباس هایی که کاملا سفید شده اند را در هوای آزاد خشک کنید.

در صورتی که لباس ها به طور کامل سفید شده اند اجازه دهید در مجاورت هوای آراد خشک شوند.

نکته ها

-برای جلوگیری از رنگ گرفتن لباس ها باید پیش از شستشو لباسهای رنگی را از لباس های سفید جدا کنید.اگر لباس های رنگی و رنگ روشن باهم شسته شده اند . پس از پایان شستشو سریعا آنها را از ماشین لباسشویی خارج کنید و از هم جدا کنید.

-امکان از بین بردن رنگ منتقل شده به لباس در حالی که هنوز خیس است بسیار بیشتر از زمانی است که لباس خشک شده است یا در خشک کن در مجاورت هوای گرم قرار گرفته است.

-مایع سفید کننده یا هیدروژن پراکسید می بایست پیش از استفاده حتما با آب رقیق شود در غیر این صورت باعث پوسیدگی پارچه می شود.

به عنوان آخرین راه حل لباس های سفید رنگ گرفته را به خشکشویی بدهید. خشک شویی ها با استفاده از  مواد شیمیایی از بین برنده رنگ لباس ها را کاملا سفید میکنند.این موضوع به این معنی است که لباسهای رنگ روشنی که رنگ گرفته اند با این روش به جای رنگ قبلی کاملا سفید خواهند شد .

 

 

 

منبع : لاواسته

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *